LASY PAńSTWOWE TłUMACZą, JAK ZROBIć SYROP Z PęDóW SOSNY. ŁATWO JE ZBIERZESZ

Natura skrywa przez nami jeszcze wiele tajemnic. Leśnicy z Lasów Państwowych tłumaczą jak wykorzystać ją do stworzenia prozdrowotnych syropów. Poznaj recepturę leśników na syrop z pędów sosny.

Lasy Państwowe pełne są bogactwa składników odżywczych

Niech pierwszy rzuci kamieniem ten, który nigdy nie próbował domowych syropów, czy nalewek na lepsze samopoczucie. Takowe można utworzyć również z pędów sosny. Leśnicy z Lasów Państwowych zdradzili nam sposób jak to zrobić.

Syrop z sosny to jeden z najbardziej popularnych domowych specyfików na przeziębienie. Do jego przygotowania najlepiej nadają się pędu z drzewek „samosiewek”, które rosną na nieużytkach.

Należy zawsze mieć na uwadze, by zbiór pędów sosny nie powodował szkód w uprawach, z co zniweczyłoby wysiłek leśników. Pobór materiału do stworzenia syropu nie powinien uszkadzać drzewa. Jeśli nie mamy pewności skąd pozyskać materiał, należy zapytać leśniczego.

 

Jak przygotować syrop z pędów sosny?

Pędy nie powinny przekraczać 10 cm długości. Tylko takie nie są jeszcze przerośnięte i zawierają najwięcej pożądanego soku. Ważne jest, by nie myć pędów przed przygotowaniem syropu. Należy jedynie oczyścić je z brązowych łusek.

Pędy następnie należy wsypać do słoika do połowy jego wysokości i resztę wypełnić cukrem lub wielokwiatowym miodem. Całość możemy delikatnie ugnieść, pamiętając o tym, by nie rozdrabiać zbytnio pędów.

Słoik należy następnie lekko zakręcić albo przykryć go gazą. Następnie należy go odstawić w nasłonecznione miejsce i co jakiś czas potrząsnąć nim. Tak przygotowany preparat potrzebuje 2-5 tygodni leżakowania, aż stanie się pełnowartościowym lekarstwem.

 

Syrop z sosny – lek na wiele dolegliwości

Po okresie 2-5 tygodni, zawartość słoika przelewamy przez gazę. Wyciskamy z pędów każdą kropelkę, tak by uzyskać, jak najwięcej syropu. Ten wlewamy do szklanej butelki bądź słoika i szczelnie zamykamy. Pozostałe pędy można albo wyrzucić, albo zalać je alkoholem, robiąc z nich nalewkę.

Syrop z sosny idealnie nadaje się do leczenia przeziębienia. Ma on działanie wykrztuśne i bakteriobójcze. Zalecany jest do spożycia przy zapaleniu gardła i chorobie górnych dróg oddechowych. Od dziś wiecie, jak zrobić go samodzielnie.

2023-05-23T16:21:06Z dg43tfdfdgfd