NAJLEPSZY SOS Z KUREK DO OBIADU ZROBISZ W 15 MINUT. KLUCZOWY JEST JEDEN DODATEK

Trwa sezon na kurki, bo tak potocznie nazywa się pieprznika jadalnego. Te smaczne leśne grzyby można wykorzystać w kuchni na wiele sposobów, a my dziś polecamy jeden z najprostszych i naszym zdaniem najsmaczniejszych. To sos z kurek, który można podać do obiadu.

Jak zrobić sos z kurek?

Do zrobienia prostego i szybkiego sosu z kurek oprócz grzybów wystarczą tylko cebula, oliwa, masło, sól i pieprz. Jeśli masz już umyte i oczyszczone grzyby (to zawsze najbardziej pracochłonny etap), całe danie zrobić dosłownie w kwadrans, ponieważ kurki nie potrzebują długiej obróbki termicznej.

Kluczowy w tym przepisie jest dodatek zimnego masła w czasie robienia sosu. Ten prosty zabieg sprawi, że sos się zagęści i przyjmie postać delikatnej emulsji. Jednocześnie masło jest doskonałym nośnikiem smaku i w tym przypadku sprawia, że sos jest wprost doskonały.

Ten podstawowy przepis można modyfikować. Do sosu można dodać na przykład kilka łyżek śmietany (jeśli lubisz śmietanowe sosy grzybowe), albo dorzucić garść drobno posiekanej natki pietruszki.

Jak podawać kurki do obiadu?

Sos z tego przepisu pasuje zarówno do ziemniaków, jak i ryżu, kasz (szczególnie polecamy taką wersję) czy makaronu. Do kurek można podać ulubioną surówkę, może to być np. surówka z kapusty kiszonej, surówka z selera albo sałatka z pomidorów i sałaty.

Sos z kurek jest także rewelacyjnym dodatkiem do mięs. Możesz go podać z pieczonymi filetami z kurczaka, kotletami schabowymi czy smażoną polędwiczką wieprzową. Sos z kurek pasuje także do dań wegetariańskich, np. kotletów z warzyw albo z kasz.

Rada: przygotowując kurki w ten sposób, możesz odparować więcej płynu i zrobić na takich kurkach jajecznicę. Będzie wyjątkowo kremowa i aromatyczna.

Zebrał 85 borowików i pokazał to na filmie. Wysyp prawdziwków w polskich lasach

Te babeczki co roku są u mnie sezonowym hitem. Kurki zamieniają je w prawdziwe cudo

2024-07-08T11:02:42Z dg43tfdfdgfd