CO MOżNA PODAć NA śNIADANIE WIELKANOCNE? JAK POWINNO WYGLąDAć? KIEDY JE ZJEść? ODPOWIADAMY NA PYTANIA

Śniadanie wielkanocne to najważniejszy posiłek podczas Świąt Wielkiej Nocy. Święta te w tradycji katolickiej są najważniejszymi świętami, upamiętniającymi zwycięstwo zmartwychwstałego Chrystusa nad śmiercią. Nic więc dziwnego, że wielkanocne śniadanie wymaga szczególnej oprawy.

Co na śniadanie wielkanocne? Podpowiadamy

Co na śniadanie wielkanocne należy przygotować? W wielu polskich domach tradycją jest podawanie na wielkanocne śniadanie wielkanocnego żurku z białą kiełbasą czy też żurku na wędzonce, bądź łagodniejszego wielkanocnego barszczu białego. Gęste i wyraziste zupy serwowane są najczęściej z jajkiem lub chrzanem, a w niektórych regionach Polski podawane są z białym serem i rzeżuchą.

Przepis na najlepszą wielkanocną zupę. Bije na głowę żurek i biały barszcz fot. zi3000 / iStock.com

Tradycja podawania gęstych, sycących, a przede wszystkim rozgrzewających zup na wielkanocne śniadanie wzięła się stąd, że w większości katolickich domów świętowanie Wielkiej Niedzieli rozpoczyna się od uczestnictwa w mszy świętej rezurekcyjnej. Po powrocie z kościoła zziębnięci domownicy z chęcią ogrzeją się więc, napełniając żołądki gorącą zupą. Wówczas są w pełni gotowi do dalszego celebrowania Wielkiej Niedzieli. Podanie gorącej, kwaśnej zupy na zakwasie zbożowym na wielkanocne śniadanie jest typowo polską tradycją. Oczywiście białą kiełbasę można serwować nie tylko z wielkanocnym żurkiem czy białym barszczem, ale również osobno: zapiekaną, smażoną lub, najczęściej, gotowaną.

Śniadanie wielkanocne: potrawy świąteczne, które warto znać

Co podać na śniadanie wielkanocne? Potrawy, jakie powinny pojawić się na świątecznym stole, mają swoją symbolikę. Z Wielkanocą kojarzą się przede wszystkim jajka w najróżniejszych postaciach. Nie może ich zabraknąć na wielkanocnym stole, bowiem symbolizują zwycięstwo życia nad śmiercią. Jajka można podawać całkiem zwyczajnie, z majonezem czy też sosem tatarskim, ale warto też pokusić się o bardziej wyszukane potrawy, takie jak choćby jajka faszerowane. Można wybrać jedno nadzienie, albo zdecydować się na ich kilka wersji - wówczas półmisek z różnokolorowymi faszerowanymi jajami będzie efektowną ozdobą stołu.

Jajka faszerowane nie muszą być nudne. Lubiana przez wszystkich ryba z pewnością podkręci ich smak. Zdjęcie ilustracyjne istock / Benjamin Simeneta

Podczas tradycyjnego wielkanocnego śniadania nie może też zabraknąć wędlin i mięs, które z kolei symbolizują dostatek i sytość. Różne rodzaje szynki czy pachnące majerankiem lub śliwką pieczone schaby z pewnością zostaną docenione przez smakoszy. Na wielkanocnym stole nie powinno też zabraknąć miejsca dla świątecznego pasztetu. Domownicy lubiący potrawy mięsne docenią na pewno samodzielnie przygotowany pasztet z królika z ziołami i słoniną, zwłaszcza gdy zostanie podany z ogórkiem kiszonym czy rozmarynem. Ale równie smaczny może okazać również dobrze przyprawiony pasztet jajeczny, pasztet grzybowy czy też pasztet z soczewicy. Pasztety z warzyw strączkowych i korzeniowych cieszą się coraz większą popularnością.

Pasztet Fot. Shutterstock, zoryanchik

Podczas wielkanocnego śniadania pojawić się musi również pieczywo, gdyż chleb symbolizuje ciało Chrystusa. Idealnym dodatkiem do pieczywa będą nie tylko faszerowane jajka, wędliny czy pasztety, ale także twaróg z nowalijkami, śledzie, mięsne galaretki czy sałatki, np. jarzynowe.

Śniadanie wielkanocne: kiedy do niego zasiąść?

Czy jest określona pora, o której należy podać śniadanie wielkanocne? Kiedy powinno się zasiąść do świątecznego stołu w Wielką Niedzielę? Katolicy świętowanie Zmartwychwstania Pańskiego rozpoczynają zwykle mszą świętą rezurekcyjną, odbywającą się wczesnym rankiem w Wielką Niedzielę. Rozpoczyna ją uroczysta procesja, podczas której ogłaszane jest zmartwychwstanie Chrystusa. Ponieważ tradycja mówi, że powinna się ona zacząć nie później niż o świcie, w większości polskich parafii wierni na rezurekcję udają się na godzinę szóstą rano. Zatem w takiej sytuacji śniadanie wielkanocne serwowane jest zwykle między ósmą a dziewiątą rano.

Zobacz wideo Jajka z farszem z awokado - lżejsza wersja świąt

Jak powinno wyglądać śniadanie wielkanocne?

Jak powinno wyglądać śniadanie wielkanocne? Zanim zasiądzie się do wielkanocnego stołu, wypada podzielić się święconym jajkiem, życząc sobie wzajemnie zdrowych i spokojnych świąt. Katolicy w Wielką Sobotę udają się do kościołów, by poświęcić potrawy. Produkty poświęcone w kościele i przyniesione zeń w koszyczku potocznie nazywane są święconką. Wielkanocne śniadanie zacząć należy właśnie od święconki. Zawartość koszyczka powinna zostać zjedzona do ostatniego okruszka. Nic, co zostało poświęcone, nie powinno zostać wyrzucone.

Śniadanie wielkanocne: menu

Choć tradycja określa, co składa się na śniadanie wielkanocne, menu zależy tak naprawdę od naszych upodobań. Na stole na pewno nie powinno zabraknąć jajek - zwłaszcza faszerowane na zimno i ciepło zachwycą świętujących biesiadników. Mogą to być chociażby:

  • jajka wielkanocne z szynką
  • faszerowane jajka ze śliwkami
  • jajka wielkanocne z papryką i rukolą
  • jajka faszerowane pastą z wędzonymi szprotkami
  • jajka wielkanocne z łososiem
  • jajka faszerowane orzechami i szynką
  • jajka wielkanocne z pieczarkami
  • jajka wielkanocne z tuńczykiem
  • jajka faszerowane awokado
  • jajka wielkanocne z curry.

Oczywiście w menu powinny się znaleźć również wędliny, mięsa, biała kiełbasa, pasztety, galarety i sałatki. Wielkanocne śniadanie natomiast wypada zakończyć na słodko. Tu sprawdzą się ciasta:

  • obficie lukrowane babki wielkanocne,
  • serniki,
  • pascha,
  • mazurki.

Zobacz też: Topowe mięsa na Wielkanoc. Z tymi przepisami nie wyjdą suche i nawet teściowa będzie sypać komplementami

2024-03-28T06:10:49Z dg43tfdfdgfd