DO KIEDY MOżNA SADZIć FASOLKę? ZNAJOMY OGRODNIK PODAł MI TERMIN. PLONY ZBIERAM DłUżEJ NIż SąSIADKA

Fasolka szparagowa jest jednym z ulubionych warzyw obiadowych Polaków. Polana masełkiem i bułką tartą doskonale komponuje się z mielonym i ziemniakami. Najlepsza jest taka zebrana we własnym ogrodzie, dlatego chętnie uprawiamy ją na grządkach. Czy w lipcu można siać fasolkę szparagową?

Strączki fasolki warto wprowadzić do codziennej diety ze względu na sporą ilość witamin, minerałów oraz błonnika. Nie jest trudna w uprawie, dlatego chętnie sięgają po nią nawet początkujący ogrodnicy. Chrupiące warzywa możemy zebrać już po 8-10 tygodniach od wysiewu, dlatego jeśli założysz grządki już teraz, będziesz mogła cieszyć się świeżą fasolką do późnej jesieni. Sprawdź, jak to zrobić.

Zobacz wideo Jak dbać o sadzonki pomidora?

Czy w lipcu można siać fasolkę szparagową? Zadbaj o rośliny, a zbiór będzie udany

Strączki z powodzeniem możesz wysiać do końca lipca. Jest to ostatni dzwonek, aby zebrać plony przed nadejściem przymrozków. Roślina potrzebuje pełnego słońca do wzrostu, dlatego posiej ją w nasłonecznionym stanowisku. Zanim nasiona trafią do ziemi, należy wzbogacić podłoże w składniki odżywcze. Najlepiej do tego sprawdzi się świeży kompost wymieszany z glebą lub koński obornik.

Pamiętaj o regularnym podlewaniu, szczególnie w czasie kwitnienia i formowania się strączków. Ziemia powinna być wilgotna, jednak nie można doprowadzić do stojącej wody przy roślinach. Raz na kilka tygodni warto zastosować naturalny nawóz, np. z fusów po kawie lub skórek po bananach.

PORADA! Jeśli zasiałaś odmianę tyczną (wspinającą się), koniecznie musisz przygotować podpory dla pnączy. Możesz do tego użyć kratki, tyczki lub specjalnej siatki, którą można nabyć w sklepie ogrodniczym.

Co zrobić, jak liście fasolki szparagowej żółkną? Zapewne popełniłaś ten błąd. Możesz go naprawić Co zrobić, jak liście fasolki szparagowej żółkną? Zapewne popełniłaś ten błąd. Możesz go naprawić. Fot. istockphoto.com / Sergiy Akhundov

Czym pryskać fasolkę szparagową? Ochroń ją przed podgryzaniem

Późna fasolka wymaga większej ochrony przed szkodnikami. Może być atakowana przez mszyce, przędziorki czy chrząszcze fasolowe. Jeśli zauważysz, że robaczki rozbisurmaniły się na twoich krzaczkach, przygotuj domowe opryski.

  • Na chrząszcze fasolowe najlepiej zadziała roztwór z papryki chilli. 2-3 papryczki zblenduj w litrze wody i zostaw na kilka godzin. Odcedź, a do mikstury dodaj łyżkę płynnego mydła. Przelej do spryskiwacza i dokładnie spryskaj rośliny szczególnie w dolnej części, gdzie żerują szkodniki. Czynność powtarzaj raz na dwa tygodnie.
  • Na mszyce i przędziorki zastosuj oprysk czosnkowy. Ząbki czosnku (z całej, dużej główki) przeciśnij przez praskę, dodaj do litra wody, wymieszaj i pozostaw na minimum dobę. Po tym czasie odcedź miksturę i dodaj łyżkę oleju roślinnego. Dokładnie spryskaj liście, pędy i łodygi fasolki i zabieg powtarzaj co 7-10 dni, aż problem zniknie. Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.

2024-07-24T09:14:48Z dg43tfdfdgfd