TO NAJLEPSZE KOTLETY BEZ MIęSA, JAKIE ROBIę. W PRZEPISIE WAżNY JEST JEDEN SZCZEGół

Chętnie testuję nowe przepisy na wegetariańskie odpowiedniki różnych potraw mięsnych i większość z nich bardzo smakuje mojej rodzinie. Ostatnio coraz częściej gości u nas falafel – popularna warzywna potrawa kuchni bliskowschodniej, która przygotowywana jest m.in. z ciecierzycy i przypraw. To danie roślinne często zastępuje mięso w diecie wegetariańskiej i wegańskiej. Falafel podawany jest w formie kulek lub małych, okrągłych kotlecików.

Jak smakuje falafel?

Falafel ma bardzo ciekawy, lekko orzechowy smak. W zależności od doboru przypraw są w nim wyczuwalne słone, ostre i orientalne smaki, które świetnie komponują się m.in. ze smakiem świeżych warzyw i sosów (np. czosnkowego na bazie jogurtu).

Jak zrobić kotlety bez mięsa?

Ważne, aby nie popełnić jednego błędu, który sprawia, że potrawa robi się niesmaczna i ma nieodpowiednią konsystencję. Do przygotowania falafeli trzeba użyć surowej ciecierzycy. Wiele osób jest przekonanych, że falafel powstaje z gotowanej ciecierzycy i chce ułatwić sobie przygotowanie tej potrawy, robiąc masę na kotlety z ciecierzycy w puszce.

Ciecierzycę najlepiej namoczyć wieczorem (dokładna instrukcja w poniższym przepisie) i rano przystąpić do robienia kotletów bez mięsa. Wskazówka: Zbyt długo moczona ciecierzyca oraz ciecierzyca, która zostanie pozostawiona w bardzo ciepłym miejscu, może zacząć fermentować. Jeżeli ziarna wydzielają alkoholowy lub kwaśny zapach, to nie nadają się do spożycia.

Odpowiednio przygotowaną ciecierzycę trzeba zmielić z nadającymi smak i aromat dodatkami i doprawić wyrazistymi w smaku przyprawami. Możesz zmielić ciecierzycę w blenderze kielichowym, użyć robota kuchennego, rozdrabniacza lub blendera ręcznego. Zachęcam do eksperymentowania z różnymi smakami i dodawania do masy na falafel większej ilości świeżych i suszonych ziół np. oregano i rozmarynu, ostrych przypraw np. chili, a także warzyw np. drobno pokrojonej papryki lub suszonych pomidorów. Gotową masę na kotlety wystarczy uformować i usmażyć.

Wskazówka: Jeżeli masa jest bardzo gęsta i sucha, to można dodać nieco wody; zbyt wodnistą masę zagęścisz, dodając nieco mąki z ciecierzycy (zmielona, sucha ciecierzyca) lub mąki pszennej. Żeby kotlety z ciecierzycy nie rozpadały się podczas wkładania na rozgrzany tłuszcz, polecam wstawić je na 20-30 minut do lodówki.

Usmażone kotleciki z ciecierzycy możesz odsączyć z nadmiaru tłuszczu na papierowym ręczniku.

Jak podawać kotlety bez mięsa?

Falafele z mojego przepisu możesz podawać z różnymi dodatkami. Najczęściej serwuję je z frytkami, sałatką ze świeżych warzyw m.in. ogórków, pomidorów i mieszanki sałat oraz z domowym sosem czosnkowym. Kotlety z ciecierzycy możesz podawać również z tortillą lub chlebkiem pita oraz dodawać do sałatek. Doskonale nadają się również do przygotowania wegańskich burgerów.

Najlepsze wegetariańskie schabowe. Zrób sznycle z bakłażana, a zapomnisz o wieprzowinie

Nadziewam kotlety ziemniaczane tym farszem. To mój przepis na tani i pyszny obiad dla całej rodziny

2024-07-25T09:21:54Z dg43tfdfdgfd