ZALEJ WODą I ODSTAW NA DOBę. RABARBAR UWIELBIA TEN "KOKTAJL". CUKIER DO CIASTA NIE BęDZIE POTRZEBNY

Początek kwietnia to czas, kiedy rozpoczyna się sezon na rabarbar. To idealny dodatek w szczególności do ciast, dzięki któremu słodycz przełamujemy delikatną nutą kwasowości. Coraz więcej osób decyduje się na jego uprawę w ogrodzie. Wówczas przyda się przepis na najlepszy nawóz do rabarbaru.

Do soków, kompotów, lemoniad, ciast i wypieków. Rabarbar to jedno z najczęściej wykorzystywanych w kuchni warzyw wiosną i wczesnym latem. Decydując się na uprawę w ogrodzie, trzeba pamiętać nie tylko o odpowiednim miejscu, ale i nawożeniu. Zamiast jednak sięgać po sklepowe odżywki, warto wypróbować domowy nawóz

Zobacz wideo Superszybkie ciasto z rabarbarem. Nasz kucharz wie, co zrobić, by było jeszcze lepsze. "Namoczcie"

Czego nie lubi rabarbar? Dobre miejsce w ogrodzie to podstawa

Chcąc cieszyć się dużymi i licznymi plonami, trzeba pamiętać o tym, że rabarbar nie lubi miejsc zacienionych. Najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym lub w ostateczności półcienistym. Drugą istotną kwestią jest gleba. Najgorszy wybór to podłoże piaszczyste i podmokłe. Powinniśmy zadbać o żyzną, wilgotną i wapienną glebę. Co ważne, musi być ona stale podlewana szczególnie w okresie kwitnienia. Rabarbar jest bowiem bardzo wrażliwy na niedobór wody. Nie można zapominać o regularnym odchwaszczaniu. Dzięki temu unikniemy chorób grzybowych i umożliwimy wypuszczanie nowych liści. 

Co zrobić z rabarbaru, aby się nie zmarnował? Oto kilka kreatywnych kuchennych rozwiązań veger/Istock.com

Co potrzebuje rabarbar do wzrostu? Przyda się gnojówka ze skrzypu. Przepis jest banalnie prosty

Kolejną kwestią jest regularne nawożenie. Trzeba rozpocząć je już wczesną wiosną, a potem powtórzyć w czerwcu i sierpniu. Najlepiej sprawdzi się nawóz bogaty w azot, dlatego polecamy gnojówkę ze skrzypu. Jej przygotowanie jest szybkie i bardzo proste. Wystarczy 0,5 kg skrzypu wrzucić do dużego wiadra lub pojemnika i zalać 5 l wody. Następnie całość odstawiamy na dobę w ciemne miejsce.

Jeśli chcemy uzyskać jeszcze lepsze efekty, to warto wstrzymać się ze stosowaniem gnojówki i pozwolić jej leżakować nawet przez około 3 tygodnie. Wtedy też powinna zacząć fermentować. Taki "koktajl" zapewni lepszy wzrost oraz ochroni przed chorobami i szkodnikami. Nie należy jednak stosować gnojówki częściej niż raz na dwa tygodnie. Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszym sondażu, który znajduje się poniżej.

2024-04-15T14:25:17Z dg43tfdfdgfd